wtorek 24 listopada 2020     Flora, Jan, Roman
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
20XI2020 - z szacunkiem dla przyrody i człowieka
A może się uda
20XI2020.


Na terenie Nadleśnictwa Bogdaniec, ok. 4 kilometry za wsią, niedaleko skrzyżowania na Nowiny Wielkie, po prawej stronie w lesie znajduje się miejsce postojowe, z którego prowadzi ścieżka dydaktyczna i schody do wieży widokowej położonej na wysokości 89 m n.p.m. Tak podają jedne źródła, ale Maria Gonta uważa, że wzgórze o nazwie Chełminy (niem. Horstberg) wznosi się na wysokości 100,7 m n.p.m. Nieco wcześniej jest inne miejsce, na którym znajduje się postawiony przez leśników na pamiątkę 100-lecia odzyskania niepodległości obelisk Alei 100 Cisów.

Dzisiejszy krótki choć słoneczny dzień sprzyjał spacerom i zachęcił do odwiedzenia tych zakątków nie tylko nas. Byłyśmy tam z Barbarą Schroeder po raz pierwszy i miejsca te – łącznie z dywanem z liści, na których połyskiwały niczym srebrzyste perełki – krople rosy, zachwyciły nas barwami jesieni, pięknym widokiem rozpościerającym się na okolice, a przede wszystkim – przy budowie wejścia – szacunkiem dla przyrody. Schody bowiem wkomponowane są we wzgórze i wzmocnione drewnianymi belkami, które stanowią też oparcie dla wędrujących. Na parkingu oraz na wzgórzu znajdują się kosze na śmieci wyplecione z wikliny, a pod samą wieżą – ławy i siedziska. Wszystko naturalne. Do tego tablice edukacyjne.

W pobliżu wieży znajdują się rezerwaty przyrody: Morenowy Las i Bogdanieckie Grądy. Rosną tu nawet 200-letnie dorodne dęby, buki i graby, a z wieży rozpościera się widok na Nowiny Wielkie i Park Dinozaurów.

Drewniana budowla powstała w ramach projektu „Budowa małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów Natura 2000: Ostoja Witnicko – Dębniańska w Nadleśnictwie Bogdaniec, Pojezierze Myśliborskie, Dziczy Las, Dolina Tywy w Nadleśnictwie Myślibórz.”

Warto zatrzymać się tam choćby na chwilę, by docenić to, co wokół nas i uświadomić sobie, jakie to szczęście, że możemy cieszyć się tym widokiem, podczas gdy inni zmagają się w tym czasie z problemami pandemii. Dlatego dziś chcę tu zostawić tekst znanej w Gorzowie lekarki, która przed laty pracowała w naszym szpitalu, a dziś zmaga się z niewydolnym systemem opieki zdrowotnej w Warszawie Małgorzaty Marczewskiej. Polecam go Waszej uwadze i refleksji.

„Jako lekarka, staram się na co dzień skupiać na medycynie, na pacjentach i ich potrzebach, na śledzeniu doniesień naukowych, na dokształcaniu się (oczywiście własnym kosztem, bo w tym kraju tego się nie promuje). Wyjściowo nie jestem osobą zbyt polityczną. Jednak im dłużej pracuję w tej branży, tym bardziej jestem zmuszona interesować się polityką, ponieważ tym bardziej ona ingeruje w moją pracę, przeszkadza mi, a czasem wręcz uniemożliwia mi wykonywanie zawodu. Obecny stan pandemii w Polsce jest bezpośrednim skutkiem dekad zaniedbań polityków na różnych szczeblach władzy: korupcji, biurokracji, marnotrawstwa, niekompetencji, nepotyzmu.

Gdy w wolnych chwilach od pracy w POZ oraz w szpitalu zastanawiam się, co należałoby zrobić inaczej, najbardziej logiczne wydaje mi się, popatrzeć na naszych sąsiadów na zachodzie. Etnicznie i genetycznie jesteśmy bardziej podobni do Niemców niż do Hiszpanów, Włochów lub Amerykanów (poza dużym elementem imigrantów w Niemczech). Klimat mamy podobny. Część Niemiec również była po tej samej stronie Muru Berlińskiego co my. Niemcy mają ponad 2x większą populację.
Natomiast z tego co słyszę od kolegów tam pracujących, System Opieki Zdrowia u nich jest pewnie ze 100 lat do przodu. Twierdzą, że to nie jest nawet kwestia pieniędzy (chociaż zarobki lekarzy, pielęgniarek, ratowników z pewnością są zachętą do wyjazdu naszych rodaków tam). Bardziej organizacji pracy. Gdy uczestniczyłam w medycznych konferencjach międzynarodowych, rzeczywiście odnośnie tematyki medycyny ratunkowej, często wykładowcami byli Niemcy. Mają medycynę ratunkową na bardzo wysokim poziomie. Szczególnie w ostrych stanach zagrożenia zdrowia, dobra organizacja jest kluczowa. Poza tym podejrzewam, że jeśli w Niemczech istnieją ekwiwalenty Sztabów Kryzysowych przy każdym województwie, to nie są one fikcją tak jak u nas.
Niemcy mieli więcej przypadków COVID-19 od nas na wiosnę. Też podjęli zdecydowane kroki, aby opanować zakażenia. Ale również byli w stanie pomóc innym krajom, przyjmując pacjentów, np. z północnych Włoch. Ich Pani Kanclerz mówiła wprost: sytuacja jest trudna, będzie gorzej, zanim będzie lepiej. Podejrzewam, że w lato nie spoczęli na laurach, tylko przygotowywali się na kolejną „falę” pandemii. W Niemczech również odbywają protesty, m.in.. osób zaprzeczających istnienia pandemii. Jednak mimo wszystko sytuacja u nich jest pod kontrolą.

W Polsce na wiosnę, w porównaniu z innymi krajami, pandemia przebiegała stosunkowo łagodnie. Prawie nie było widać „fali” w liczbie zakażeń. Natomiast niebawem będziemy mieli więcej zakażeń COVID-19 niż w Niemczech (pomimo wykonywania znacznie mniej testów!). Dzisiaj u nas liczba zgonów z COVID-19 >600, w Niemczech 4. Mają więcej osób w ciężkim stanie (tzn. na respiratorach), ale nie mają takich niedoborów sprzętu, lekarzy, pielęgniarek anestezjologicznych co my (pewnie tlenu mają w dostatku). Mają niemieckie firmy produkujące leki jak i sprzęt medyczny. Co więcej, opieka na pacjentami z COVID-19 nie zakończyła opieki nad pacjentami z innymi chorobami. Wg lekarzy tam pracujących, w szpitalach nie-COVID, wprowadzono dodatkowe środki ostrożności, ale leczą jak zwykle. To znaczy, że będą mieli mniejszą śmiertelność od nas pod względem chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych, itp.

Uważam się za patriotę i jestem dumna z naszej kultury, historii. Ale obecny okres nie daje mi powodów do dumy. Działanie naszego Rządu jest jedynie paniczną reakcją na rozwijającą się tragedię (nie ma działania profilaktycznego, poprzedzającego). Wszystko dzieje się w ostatniej chwili, pochopnie i bez większego przemyślenia – de facto powodując większe zamieszanie, nasilając zagrożenie dla pacjentów i samych medyków. Ogólnie określiłabym czynności Rządu odnośnie pandemii jako „too little, too late.” Uczmy się od tych, co lepiej sobie dają radę z podobnymi problemami i nie wstydźmy się poprosić ich o pomoc. Zdrowie i życie tysięcy Polaków od tego zależy. A Bitwę pod Grunwaldem pozostawmy w 1410 roku.

** edit:
zwrócono mi słuszną uwagę, że worldometers z opóźnieniem wprowadzają dane z Niemiec, więc dzisiejsza liczba zgonów z powodu COVID-19 jest wyższa niż 4 (o g.19.10 wyświetla się 123), ale nadal daleko do tej, co mamy w Polsce."

Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 1/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 2/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 3/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 4/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 5/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 6/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 7/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 9/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 11/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 13/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 14/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 15/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 16/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 19/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 20/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 21/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 22/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 23/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 24/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 25/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 26/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 27/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 28/29

20xi2020 - z szacunkiem do przyrody i czlowieka, zdjęcie 29/29


20 listopada 2020 16:31, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Do punktów pobrań w innych godzinach
Od wtorku 24 listopada 2020 r. zmieniają się godziny funkcjonowania prowadzonych przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie punktów pobrań wymazów ... <czytaj dalej>
Szpital dementuje doniesienia o nieprawidłowościach
Publikujemy oświadczenie zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. W związku z doniesieniami na temat zastrzeżeń dotyczących opieki nad pacjentami hospitalizowanymi ... <czytaj dalej>
Masz problemy?
Zgłoś się do Centrum Zdrowia Psychicznego
Czujesz się przygnębiony sytuacją związaną z pandemią? Jeśli masz wrażenie, że sam sobie nie radzisz z problemami zgłoś się do ... <czytaj dalej>
Wydarzenie w Polsce i USA
Publikujemy informację przesłaną przez Leszka Bończuka, a dotyczącą polsko-amerykańskiego wydarzenia. To było dzisiaj 11XI w południe czasu USA. Ameryka poznała słynną, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"G4S Holdings Polska" Sp. z o.o.

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 49 26
branża: Ochrona osób, mienia <czytaj dalej>
Zeler Danuta Pracownia Sitodruku

ul. Drzymały 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 73 89
branża: Druk - sitodruk <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« listopad 2020 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie bądźmy potworami
Może wszystkiemu winna jest sytuacja epidemii, a może rząd? A może jedno i drugie. I jeszcze utrata wartości, pogarda dla wiedzy i nauki, brak kultury, pozorna empatia i przekonanie, że ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - ndianin.jpg
Hanna Kaup:
23XI2020 - kawałek lasu w sypialni
23XI2020. O takich jak ona mówi się: aktywne, kreatywne i pełne ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
22XI2020 - u Rudej, która mogła wszystko
22XI2020. Właściwie nie pamiętam, kiedy pierwszy raz się spotkałyśmy. Na pewno ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Odbiór odpadów w czasie pandemii – wskazówki dla mieszkańców Gorzowa i okolic
Czy podczas pandemii obowiązuje segregowanie odpadów? W jaki sposób bezpiecznie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9763:
PRAWDA RZETELNA , A JAKŻE SMUTNA. PANI REDAKTOR , DZIĘKUJĘ ,ŻE PANI TAK OD SERCA I PO LUDZKU ... TEN PROBLEM PORUSZA. (...) " NIE BĄDZMY POT <czytaj dalej>
Anonim_8983:
Wiem jedynie że pacjenci zgłaszają nieprawidłowości i tyle. A zarząd szpitala nie odniósł się bezpośrednio do spraw zgłoszonych przez pacje <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Ech, ta Ewka... Pierwsza bezstresowo wychowywana, stresująca i zastanawiająca wszystkich dookoła złota dziewczyna. Wulkan różnorodności, sprzec <czytaj dalej>
Anonim_8232:
Sami sie zatrudnijcie (za minimalną krajową) jako położni a później z narażeniem życia swojego i swoich rodzin zajmujcie zmianą pampersów i <czytaj dalej>
Anonim_6398:
Przykre, modlitwa nie pomogla. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej