czwartek 28 marca 2024     Aniela, Sykstus, Joanna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Niepłodność – narastający problem
eGorzowska - 10479_YAqVlsfM4ZRK7VJCUSpL.jpgW Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej niż dwojga potomstwa polskich rodzin nie zachęcają obecne programy socjalne. Jednocześnie narasta problem niepłodności, również wśród ludzi młodych i pozornie cieszących się dobrym zdrowiem. Na szczęście współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem tego schorzenia.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak poważnym problemem w naszym kraju jest dzisiaj niepłodność – dotyczy ona około 1,2 mln osób. Jednocześnie nasze społeczeństwo się starzeje; średni wskaźnik płodności dla Europy wynosi dziś 1,57, a dla Polski – tylko 1,47. Aby zapewnić zastępowalność pokoleń, wskaźnik ten powinien wynosić 2,2.

Przyczyn niepłodności może być wiele. Niektóre dotyczą tylko kobiet, inne są specyficzne dla mężczyzn, a jeszcze inne wynikają z uwarunkowań socjodemograficznych, wpływających tak samo na osoby obu płci.

Jednym z głównych czynników jest coraz późniejsza decyzja kobiet o zajściu w ciążę. Z wiekiem maleje rezerwa jajnikowa, dlatego okres optymalnej płodności kobiety to wiek 20–25 lat. Po 35 roku życia zaczynają się utrudnienia, a po 45 roku życia ogromnie rośnie ryzyko poronień. Nie oznacza to jednak, że niepłodność to przede wszystkim bolączka osób w czwartej i piątej dekadzie życia. Coraz częściej zmagają się z nią osoby młode i zdrowe, zupełnie niepodejrzewające, że może ich to w ogóle dotyczyć – rosnącemu problemowi nie odpowiada bowiem wzrost świadomości.

Kiedy należy leczyć?

– Niepłodność wymaga leczenia i dziś dysponujemy skutecznymi technikami wspomagania rozrodu – mówi prof. Robert Spaczyński, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. – Diagnostykę w tym kierunku należy rozpocząć po 12 miesiącach nieskutecznych starań pary o dziecko. Jeśli jednak kobieta ukończyła 35 rok życia, to diagnostyka powinna się rozpocząć po 6 miesiącach, a w przypadku kobiet po czterdziestce należy ją rozpocząć od razu.

Wieloetapowe rozpoznanie

Diagnostyka jest wieloetapowa, a rozpoczyna się od wywiadu z obojgiem partnerów. Konieczne jest też badanie przedmiotowe, badania hormonalne, ponadto u mężczyzny także badanie nasienia, wskazane jest również badanie USG i radiologiczne. W pewnych przypadkach wykonuje się dodatkowo badanie genetyczne, zwłaszcza w przypadku nawracających poronień i po nieudanych procedurach zapłodnienia pozaustrojowego.

Wady wrodzone i nabyte
U kobiet często przyczyną niepłodności jest niedrożność jajowodów, zaburzenia owulacyjne, endometrioza, która dotyczy ok. 20 proc. kobiet w wieku rozrodczym, nieprawidłowości anatomiczne, u mężczyzn – słabe parametry nasienia. W ok. 15-20 proc. nie da się ustalić przyczyny niepłodności, wówczas określa się ją jako niepłodność idiopatyczną.
Leczenie niepłodności jest zróżnicowane i dobierane ze względu na jej przyczynę (którą nie zawsze da się jednak ustalić). W wielu przypadkach zaczyna się od leczenia chorób, które spowodowały niepłodność. Należą do nich m.in. endometrioza, schorzenia tarczycy czy stany zapalne układu moczowo-płciowego.

Kiedy in vitro?

Metoda in vitro stosowana jest wówczas, gdy wszystkie inne sposoby okazały się nieskuteczne. Stosuje się ją najczęściej w przypadku niedrożnych jajowodów lub bardzo słabych parametrów nasienia u mężczyzny – wówczas tylko zapłodnienie in vitro daje szanse na potomstwo. Czasami in vitro wdrażane jest w przypadku endometriozy, zaburzeń jajeczkowania oraz przy niepłodności o nieznanej przyczynie.

Od czasu, kiedy przed ponad 40 latami zastosowano in vitro po raz pierwszy, wiele się zmieniło. Dziś dostępnych jest więcej technik, w tym techniki mikromanipulacji (ICSI), pozwalające przy użyciu specjalnych mikropipet, mikromanipulatorów i odpowiednich mikroskopów wstrzyknąć docytoplazmatycznie wyselekcjonowany plemnik, zwiększając szanse na zapłodnienie. Mnogość technik (m. in. IMSI, PCSI), pozwala na ich optymalne dostosowanie do sytuacji zdrowotnej kobiety i mężczyzny.

W leczeniu niepłodności wykorzystuje się też nowoczesne, coraz skuteczniejsze terapie farmakologiczne, w tym leki do stymulacji jajeczkowania. To nie tylko preparaty gonadotropinowe na bazie oczyszczonych czynnych hormonów, pozyskanych z moczu kobiet po menopauzie, ale też preparaty stworzone dzięki zastosowaniu metod inżynierii genetycznej w specjalnie zaprogramowanych liniach komórkowych – tzw. gonadotropiny rekombinowane.

Procedura in vitro nie jest dzisiaj łatwo dostępna. W latach 2013–2016 istniał program Ministerstwa Zdrowia leczenia niepłodności tą metodą, refundowaną wówczas ze środków ministerialnych. Obecnie tylko niektóre samorządy lokalne częściowo współfinansują metodę wspomaganego rozrodu in vitro.

Niepłodność jest chorobą, która wymaga leczenia. Im wcześniej zostanie ono podjęte, tym większe szanse na doczekanie potomstwa. Dlatego właśnie kluczowa jest świadomość w tym zakresie u osób starających się o dziecko, oraz – ze strony ginekologów – szybkie kierowanie na specjalistyczną diagnostykę.

Autoryzowany materiał, przygotowany przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia na podstawie wykładu prof. Roberta Spaczyńskiego wygłoszonego 25 września 2020 w ramach XIX Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”
foto pixabay


20 listopada 2020 10:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich. W czwartek (28 marca), na ... <czytaj dalej>
Wielki Tydzień
W Wielki Czwartek (28 marca) o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ... <czytaj dalej>
Negocjacje rolników z rządem
Delegacja protestu rolników z S3 węzeł Myślibórz obejmującego trzy powiaty: gryfiński, myśliborski i pyrzycki brała udział wczoraj w negocjacjach pomiędzy ... <czytaj dalej>
Kalwaria Rokitniańska
W piątek 22 marca diecezjalne sanktuarium maryjne w Rokitnie zaprasza do udziału w nabożeństwie Kalwarii Rokitniańskiej urządzanym tradycyjnie w tygodniu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bednarska-Kraśnicka Dorota Gabinet Stomatologiczny

ul. Walczaka 2 a lok. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 09 51
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
Gedymin Krystyna Gabinet Ginekologiczny

ul. Ogińskiego 8 f/2, Gorzów Wlkp.
tel. 601 572 667
branża: Lekarze - ginekolodzy, położnicy <czytaj dalej>
Kleczyński Krzysztof Zakład Budowlany

ul. Śląska 34 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 66 37
branża: Budowlane usługi - renowacje, remonty <czytaj dalej>

II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: ... <czytaj dalej>
Pisankowy zawrót głowy
Konkurs pisankarski organizowany przez Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. należy ... <czytaj dalej>
Wykonujesz zawód medyczny? Musisz się zarejestrować
Pół roku, licząc od 26 marca, mają na rejestrację w ... <czytaj dalej>
Złote Pióro za "Pierwszy kac"
Hanna Ciepiela z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otrzymała pierwszą ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2534.jpg
admin ego:
Duńska wiosna z historią i nami w tle
Duńska wiosna wygląda na onieśmieloną, albo nie do końca jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Teraz Teatr
Orędzie Jona Fossego na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 pt. "Sztuka ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4777:
Wszyscy ci kandydaci......porownywac nazwiska, KRS i z własnych źródeł. To jest skok na kasę, dlatego głosujmy na .....niewidocznych. <czytaj dalej>
Anonim_9349:
Emeryci i ciemięgi tłumnie o idą głosować bo tak media każą nie widzą na kogo ale trzeba to wybiorą dając mięjsce pracy jakiemuś cielakowi <czytaj dalej>
Anonim_9349:
Na żadnego z tych ujow na plakatach nie zamierzam głosować!!
Maj miasto i region wygląda każdy widzi
Bo siermiegi takie tam siedzą od <czytaj dalej>
Anonim_5367:
Biedna z ciebie osoba. Współczuję szczerze. <czytaj dalej>
Anonim_9736:
Coś ohydnegoooooooo! To obraża moją wrażliwość estetyczną. Ani to sztuka, ani rzemiosło, ani kreacja mody <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej