piątek 19 kwietnia 2024     Adolf, Leon, Tymon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Najnowsze metody w mikrochirurgii, czyli jak naprawić oko
eGorzowska - 9098_2obkq4TGjmNpcMX2yCp.jpgSamodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie jako pierwszy w Polsce wprowadził w operacjach oczu technologię 3D. System wizualizacji NGENUITY 3D nie tylko pracuje jak cyfrowy asystent chirurga-okulisty, ale redukuje zmęczenie operatora, umożliwia lekarzom praktyczne kształcenie się i jest przyjazny dla oczu pacjenta.

Na system wizualizacji NGENUITY 3D składa się kilkanaście elementów, w tym kamera HDR, program przetwarzania obrazu, okulary pozwalające widzieć w trzech wymiarach i dający podobne możliwości techniczne ekran. Chirurg dostaje obraz pola zabiegu o wysokiej rozdzielczości, głębi, ostrości, skontrastowanych barwach. Zespół operacyjny widzi dokładnie to samo, co operujący, dokładnie w tym samym czasie. A jakość obrazu umożliwia mniejsze oświetlenie siatkówki oka pacjenta.
– Trzeci wymiar jest niezwykle ważny, bo przecież operujemy w przestrzeni trójwymiarowej – komentuje nowatorskie rozwiązanie prof. Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie.

NGENUITY 3D pierwotnie był pomyślany jako pomoc w operacjach siatkówki. Ale postęp w mikrochirurgii pozwala na nowoczesne leczenie każdej części oka – soczewki, rogówki, siatkówki, pomaga w ochronie nerwu wzrokowego. To ważne, bo za pomocą zmysłu wzroku pozyskujemy 80% informacji.

Efektem utraty przejrzystości soczewki jest zaćma. Powodem uszkodzenia nerwu wzrokowego może być jaskra. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem rozwija się w siatkówce. Zbyt długa gałka oczna skutkuje krótkowzrocznością, za krótka powoduje nadwzroczność. Efektem zniekształconej rogówki jest stożek rogówki, a asymetrycznej astygmatyzm. W każdym z tych problemów medycyna oferuje nowe rozwiązania. Coraz bardziej wyrafinowane, skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta – soczewki fakijne wszczepiane do oka, w którym pozostaje własna naturalna soczewka pacjenta; miniaturowe implanty chroniące gałkę oczną i nerw wzrokowy przed wysokim ciśnieniem; przeszczep rogówki, w którym nowa tkanka sama znajduje swoje miejsce i usadawia się w nim z pomocą powietrza. To tylko wycinek nowych możliwości.

Trzeci wymiar w mikrochirurgii oka

Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie jako pierwszy w Polsce wprowadził w operacjach oczu technologię 3D. System wizualizacji NGENUITY 3D pracuje jak cyfrowy asystent chirurga-okulisty. Redukuje zmęczenie operującego. Umożliwia lekarzom szybkie, praktyczne kształcenie się. I jest przyjazny dla oczu pacjenta. Niespotykana wcześniej wizualizacja obrazu w 3D powoduje, że chirurdzy mogą zobaczyć pod mikroskopem więcej niż do tej pory.

– 3D to system, w którym na kolumnie mikroskopu operacyjnego w miejsce ostatniego elementu, czyli okularów mikroskopu założona jest wysokiej rozdzielczości kamera i system przetwarzania obrazu. Po cyfrowej obróbce obraz wyświetlany jest na monitorze trójwymiarowym. Aby go widzieć przestrzennie, potrzebne jest zastosowanie okularów 3D, tego typu jakie znamy z kina IMAX czy też z innych systemów 3D do oglądania przestrzennego – opisuje prof. Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie.

– Wcześniej mieliśmy już, rzecz jasna, obraz cyfrowy z mikroskopu operacyjnego, który był rzutowany na monitory, ale płaski, dwuwymiarowy. Dlatego cały czas chirurdzy i asysta, jeśli operacja wymaga asysty, patrzyli przez okulary mikroskopu obuocznie – widząc przestrzennie. W tej chwili możliwe jest obserwowanie obrazu z pola operacyjnego razem z głębią, w trzecim wymiarze, już bez patrzenia w okulary mikroskopu. Urządzenie ma możliwości cyfrowego podciągania obrazu, polepszania jego jakości, co przekłada się na to, że możemy stosować mniej nasilone oświetlenie pola operacyjnego, czyli podczas operacji troszeczkę mniej naświetlamy siatkówkę pacjenta. Ale największą zaletą jest, iż ten obraz mogą w takiej samej jakości jak chirurg widzieć poprzez okulary 3D wszystkie osoby na sali operacyjnej – tłumaczy. I dodaje: – Dodatkową zaletą, którą sobie bardzo wysoko cenię, jest to, że system nie wymaga wymuszonej pozycji pochylonej do mikroskopu. Można operować siedząc wyprostowanym. Ja odczułem to jako dużą ulgę dla mojego kręgosłupa.

– Ta technika, dzięki temu, że obejmuje duży ekran, umożliwia łączenie na nim wyświetlania różnych potencjalnie potrzebnych czy użytecznych podczas zabiegu informacji – wyjaśnia prof. Szaflik. – Na przykład po raz pierwszy, chyba nawet na świecie, u nas w szpitalu (było to kilka miesięcy temu) połączyliśmy obraz 3D z obrazem ze śródoperacyjnej optycznej koherentnej tomografii. To jest niezwykle wygodne, ponieważ chirurg nie musi odrywać oczu od mikroskopu, od pola operacyjnego, żeby popatrzeć na monitor OCT, tylko ma to wszystko na jednym ekranie.

– W przyszłości – prawdopodobnie – powstanie platforma, która będzie mogła być wykorzystana do zbudowania rozszerzonej rzeczywistości. Wyobrażam sobie, że za jakiś czas, z rozwojem techniki, będzie możliwe nakładanie na obraz z pola operacyjnego różnych potrzebnych chirurgowi informacji, takich jak na przykład oś, w której wszczepiana jest soczewka – prognozuje. I podkreśla: – Trzeci wymiar jest niezwykle ważny, bo przecież operujemy w przestrzeni trójwymiarowej. Kiedy obraz jest płaski, nie jesteśmy w stanie do końca śledzić, co się dzieje.

Dziennikarze dla Zdrowia


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
najnowsze metody w mikrochirurgii czyli jak napra, zdjęcie 1/6
System NGENUITY przenosi trójwymiarowy, przestrzenny obraz pola operacyjnego z okularów mikroskopu na ekran – płaski wyświetlacz 3D HD 4K. – Tym, co natychmiast zwraca uwagę jest niezwykle duży zakres głębi ostrości, a to jedna z najbardziej użytecznych właściwości optyki w czasie operacji – mówi prof. Jacek P. Szaflik, na zdjęciu obok mikroskopu.

najnowsze metody w mikrochirurgii czyli jak napra, zdjęcie 2/6
Pierwszymi zabiegami, jakie zostały wykonane z wykorzystaniem NGENUITY 3D w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie były m.in. fakoemulsyfikacja zaćmy, przeciwjaskrowa operacja wszczepienia implantu XEN Stent Gel i witrektomia, czyli operacja poprawiająca funkcjonowanie siatkówki. Na zdjęciu: usuwanie zaćmy.

najnowsze metody w mikrochirurgii czyli jak napra, zdjęcie 3/6
Mikroskop operacyjny powiększa pole operacji 8-10 razy, czyli tyle, ile mocna lornetka. System NGENUITY dodaje głębię obrazu, który przenosi na ekran. Na zdjęciu: operacja zaćmy – w miejsce usuniętej zmętniałej naturalnej soczewki, chirurg umieszcza sztuczną soczewkę.

najnowsze metody w mikrochirurgii czyli jak napra, zdjęcie 4/6
Wszyscy na sali, którzy założą okulary umożliwiające trójwymiarowe widzenie, widzą obraz 3D tej samej jakości, co operujący. Dzięki temu, NGENUITY jest doskonałym narzędziem do praktycznej nauki chirurgii dla studentów medycyny i lekarzy specjalizujących się w okulistyce.

najnowsze metody w mikrochirurgii czyli jak napra, zdjęcie 5/6
NGENUITY 3D ma kilka zalet. Tworzy obraz o wyjątkowej głębi, ostrości i skontrastowanych barwach. Umożliwia mniejsze oświetlenie siatkówki pacjenta, co jest korzystne dla oka, jednocześnie mniejsze natężenie światła daje choremu większy komfort podczas operacji. NGENUITY redukuje również zmęczenie chirurga, bo nie wymusza pozycji pochylonej do mikroskopu.

najnowsze metody w mikrochirurgii czyli jak napra, zdjęcie 6/6
Głowica mikroskopu – jak w tradycyjnej operacji – jest ustawiona nad okiem pacjenta, ale okulista nie patrzy w okulary mikroskopu, lecz na wprost w ekran monitora 3D. Chirurg i asysta używają okularów umożliwiających trójwymiarowe widzenie.

6 lutego 2019 19:34, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Czuczuj Lew Firma Handlowo-Usługowa

ul. Armii Polskiej 36, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 26 75
branża: RTV - detal <czytaj dalej>
Ikebana Sara Sitkowska

ul. PiłsudskiegoGorzów Wlkp.,
tel. 785 982 081
branża: Kwiaciarnie <czytaj dalej>

Propozycje miejskiego wsparcia dla AJP
W czasie nadzwyczajnego posiedzenia senatu Akademii im. Jakuba z Paradyża ... <czytaj dalej>
Ostatnie 100 dni mojego życia
Poznajcie Piotrka, wrażliwego, dobrego, ambitnego i z pozoru uśmiechniętego faceta ... <czytaj dalej>
Marta Bejnar-Bejnarowicz wkrótce nie radna
Najaktywniejsza radna Rady Miasta Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz przyjmuje stanowisko architekta ... <czytaj dalej>
Koniec blokowania S3 na węźle Myślibórz
Rolnicy blokujący trasę S3 nie dostali zgody na przedłużenie protestu. Tydzień ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6b.jpg
admin ego:
Ostatnia wola i testament Geli Seksztajn
W przeddzień rocznicy powstania. Ostatnia wola i testament Geli Seksztajn. (1907, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wędrując ciemnym korytarzem
Jak najlepiej świętować Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków? Oczywiście oglądając je. Właśnie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8372:
budowa jednostki wojskowej w gorzowie
<czytaj dalej>
Anonim_8372:
ma doswiadczenie w firmie budowlanej poprawiania architektury na małą skalę

cele jakie moge podpowiedzieć
to centrum przesiadkowe <czytaj dalej>
Maria :
Szkoła na MEDAL.BRAWO...



<czytaj dalej>
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej