piątek 19 kwietnia 2024     Adolf, Leon, Tymon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Prof. Lucjan Agapow patronem rezerwatu Buki Zdroiskie
eGorzowska - 9525_2QHQLfOozjKlcgd2F2D.jpgOficjalnie od 3 października imię prof. Lucjana Agapowa nosi rezerwat Buki Zdroiskie. Uroczystość związaną z odsłonięciem tablicy i pamiątkowego kamienia zorganizowały: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie i Lasy Państwowe.

Miłośnik przyrody, jej obrońca i naukowiec, pracownik gorzowskiej AWF, współtwórca Drawieńskiego Parku Narodowego, prof. Lucjan Agapow ma w rezerwacie Buki Zdroiskie swój pamiątkowy obelisk. Jego symbolicznego odsłonięcia dokonali: organizatorzy i goście spotkania – w tym samorządowcy, na których terenie znajduje się rezerwat, przedstawiciele poszczególnych nadleśnictw oraz instytucji związanych z ochroną środowiska - rodzina – w tym żona, córka, syn i synowa – a także przyjaciele. Oprawę muzyczną zapewnił zastępca nadleśniczego Kłodawa Tadeusz Szyszko, który rozpoczął i zakończył część poświęconą odsłonięciu tablicy i pamiątkowego kamienia sygnałami myśliwskimi granymi na trąbce.

O nadaniu rezerwatowi Buki Zdroiskie imienia profesora Lucjana Agapowa zdecydował regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gorzowie Józef Kruczkowski po tym, jak prof. Ludwik Lipnicki z AWF na pierwszym posiedzeniu Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przedłożył tę propozycję, która została przyjęta jednogłośnie.

- Pana profesora znaliśmy wszyscy tu obecni, o czym świadczy fakt, że przybyliśmy tu w takim gronie – powiedział prof. Ludwik Lipnicki, który z dr. Piotrem Grochowskim przypomniał sylwetkę i dorobek L. Agapowa, podkreślając jego wkład w ochronę przyrody oraz rozwój naukowy. Warto przypomnieć, że profesor był autorem i współautorem kilkudziesięciu prac na temat walorów przyrodniczych nie tylko województwa lubuskiego, gniazd bociana białego, występowania pijawek czy wpływu zanieczyszczeń atmosfery na florę i faunę naszego regionu. – Profesor był również autorem koncepcji korytarzy ekologicznych, która stała się wzorcem dla innych regionów Polski – dodał prof. Lipnicki i zakończył stwierdzeniem, że odsłonięcie tablicy to najmniej, co można było zrobić, by uczcić pamięć profesora.

W czasie spotkania poruszano również wątki osobiste. – Kiedy około 30 lat temu przybyłem na te tereny, poznałem dwóch ojców mojej drogi zawodowej. Pierwszym był prof. Lipnicki, a drugim prof. Agapow – podkreślił dr Piotr Grochowski. – Dzięki nim jestem tu i teraz, a ten kontakt zaowocował pasją i miłością do ochrony przyrody – dodał. Swoje wystąpienie zakończył zdaniem: - Profesor Ludwik Agapow był wielkim człowiekiem, choć niezbyt wysokiego wzrostu.

Z kolei dyr. Józef Kruczkowski przypomniał, że spotkał prof. Agapowa, gdy kończył Technikum Elektryczne. – Nie miałem ciągu do elektryki, chciałem skończyć Technikum Leśne, ale ojciec inaczej zdecydował. Wtedy zmieniłem jednak kierunek wykształcenia. Zapisałem się na kurs przygotowawczy na studia i trafiłem na profesora. Dzięki niemu dostałem się na upragniony kierunek – wspominał. Wyraził również zadowolenie z tego, co zdarzyło się 3 października w rezerwacie Buki Zdroiskie. – Cieszę się, że to się dzieje – podkreślał. – Jako instytucja zajmująca się nadzorem, chcemy również przygotować ten teren, by ludzie mogli z niego korzystać. Warto zobaczyć ten urokliwy rezerwat jesienią, kiedy złota buczyna pięknie wygląda w dolinie rzeki Santoczna. Chcemy przypominać i upowszechniać nazwisko Lucjana Agapowa, który tu pracował i kochał las.

W czasie spotkania swoje wstąpienia mieli również: regionalny konserwator przyrody Andrzej Korzeniowski, który przedstawił sytuację rezerwatu w kontekście planu ochrony lasu bukowego; nadleśniczy Tomasz Kalembkiewicz z Nadleśnictwa Kłodawa i Grzegorz Jankowski z Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie, którzy omówili szczegóły związane z obszarem swoich działań.

Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa osiągnięć dydaktycznych i naukowych prof. Lucjana Agapowa, a także zdjęć fotografa i miłośnika przyrody ze Zdroiska Kazimierza Króla, którego zdjęcia udostępniła małżonka. Na zakończenie obrad krótki program muzyczny, prezentujący tematyczne piosenki przedstawił Zespół Bukowina, a następnie chętni mogli udać się na miejsce widokowe rezerwatu Buki Zdroiskie, by podziwiać piękno przyrody.

Rezerwat Buki Zdroiskie im. prof. L. Agapowa to ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo obszar. Prowadzą tamtędy oznaczone trasy piesze i rowerowe. Rzeka Santoczna dzieli rezerwat na dwie części: jedna leży na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie, a druga - Nadleśnictwa Kłodawa.

Tekst i foto Hanna Kaup

PEZERWAT PRZYRODY BUKI ZDROISKIE IM. PROF. LUCJANA AGAPOWA
Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 12 października 1982 r. w sprawie uznania za rezerwaty przyrody (Monitor Polski z 1982 r Nr 25,poz 234)

Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z 8 sierpnia 2019 r. r., w sprawie rezerwatu przyrody „Buki Zdroiskie im. prof. Lucjana Agapowa”, (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2019 r., poz. 2218) ustanawia rezerwat przyrody o powierzchni 78,42 ha, położony w gminach Zwierzyn i Strzelce Krajeńskie, powiat strzelecko-drezdenecki oraz gminie Santok powiat gorzowski, województwo lubuskie. Rezerwat zlokalizowany jest w obrębie miejscowości Zdroisko w gminie Kłodawa. Rzeka Santoczna dzieli rezerwat na dwie części, część północno-wschodnia położona jest na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie, a południowo-zachodnia na obszarze Nadleśnictwa Kłodawa.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względu na szczególne wartości przyrodnicze i naukowe lasów liściastych o cechach naturalnych wraz z charakterystycznymi gatunkami roślin i zwierząt, a także utrzymanie ciągłości spontanicznie zachodzących naturalnych procesów przyrodniczych na obszarze rezerwatu.

Walory przyrodnicze i społeczne:
  • położenie na stromych zboczach doliny rzeki Santoczna, rozcinającej równiny sandrowe;
  • występowanie lasu mieszanego o charakterze buczyny przy północno- wschodniej granicy zwartego europejskiego zasięgu buka;
  • występowanie większości drzewostanów bukowych w optymalnej i terminalnej fazie rozwojowej;
  • położenie w granicach Ostoi Ptasiej Natura 2000 Puszcza Barlinecka PLB080001 oraz Ostoi Siedliskowej Natura 2000 Ostoja Barlinecka PLH080071.
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 1/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 2/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 3/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 4/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 5/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 6/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 7/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 8/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 9/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 10/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 11/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 12/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 13/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 14/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 15/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 16/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 17/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 18/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 19/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 20/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 21/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 22/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 23/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 24/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 25/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 26/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 27/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 28/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 29/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 30/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 31/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 32/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 34/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 35/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 36/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 37/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 38/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 39/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 40/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 41/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 42/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 43/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 44/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 45/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 46/46


4 października 2019 14:54, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dymiące "pety" z Różanek planowane dwa kilometry dalej. Również z ochrony środowiska.
Anonim_5348, 06.10.2019, 21:08, 5.173.234.214 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Ostatnie 100 dni mojego życia
Poznajcie Piotrka, wrażliwego, dobrego, ambitnego i z pozoru uśmiechniętego faceta ... <czytaj dalej>
Marta Bejnar-Bejnarowicz wkrótce nie radna
Najaktywniejsza radna Rady Miasta Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz przyjmuje stanowisko architekta ... <czytaj dalej>
Koniec blokowania S3 na węźle Myślibórz
Rolnicy blokujący trasę S3 nie dostali zgody na przedłużenie protestu. Tydzień ... <czytaj dalej>
W tym roku gruszka
Miasto Gorzów ogłosiło nabór do kolejnego Nocnego Szlaku Kulinarnego. Zaprasza ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1969.jpg
admin ego:
Dzień Ochrony Zabytków
Z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków przypominamy, że ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Jaskini Zbójeckiej
A dziś zabieramy Was do Łagowa, ściślej – do Jaskini ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8372:
budowa jednostki wojskowej w gorzowie
<czytaj dalej>
Anonim_8372:
ma doswiadczenie w firmie budowlanej poprawiania architektury na małą skalę

cele jakie moge podpowiedzieć
to centrum przesiadkowe <czytaj dalej>
Maria :
Szkoła na MEDAL.BRAWO...



<czytaj dalej>
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej